Pytania
Jak powstaje próchnica?
Próchnica to niszczenie szkliwa i zębiny przez bakterie. W resztkach jedzenia, które pozostaje na zębach, namnażają się bakterię. Kwas, produkowany przez bakterie, niszczy szkliwo, a potem zębinę. Cukier i słodkie pokarmy wzmagają rozwój bakterii, nasilając rozwój próchnicy.
Czy można zarazić się próchnicą?
Bakterie próchnicy, jak każde inne bakterie, mogą się przenosić (w tym wypadku z zęba na ząb). Jednak ryzyko próchnicy obniża regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Nie ma jednak najmniejszej możliwości zarażenia się próchnicą w gabinecie – stosujemy najnowsze urządzenia do sterylizacji (takie jak Autoklaw – spełniające najwyższe normy Unii Europejskiej – lub Asistina, pozwalające na precyzyjną dezynfekcję końcówek, używanych w trakcie zabiegów).
Czy leczenie może być bezbolesne?
Czasem znieczulenie nie jest konieczne – w trakcie leczenia niektórych typów próchnicy używamy piaskarki abrazyjnej. Wiercenie z jej pomocą jest kompletnie bezbolesne i znieczulenie nie jest konieczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie lubią uczucia zdrętwienia po aplikacji znieczulenia. Dodatkowo używamy nowoczesnych lamp utwardzających, które skracają czas naświetlania wypełnienia do 1-3 sekund, co pozytywnie wpływa na komfort pacjenta. Dodatkowo, każdy zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
Czy znieczulenie boli?
Mamy swoje sposoby, aby podawanie znieczulenia było w pełni bezbolesne.
Jak mogę dbać w domu o swoje zęby?
Zwróć uwagę na dietę – ogranicz spożycie cukrów, słodkich napojów i podjadania między posiłkami (wszystkie te elementy sprzyjają powstawaniu próchnicy). Słodycze zjedz po większym posiłku i lepiej raz a dobrze (pierwsze 15 minut po spożyciu słodyczy jest najbardziej próchnicotwórcze i najbardziej niebezpieczne, dlatego podjadanie słodyczy często w ciągu dnia jest najgorszym rozwiązaniem). Używaj odpowiedniej pasty (przeciwpróchniczej, dla problemów z dziąsłami, dla wrażliwych zębów). Dobierz szczoteczkę do swoich dziąseł. Zmieniaj szczoteczkę co najmniej co trzy miesiące (lub gdy włosie jest już zniszczone). Zwróć uwagę na to jak przechowujesz szczoteczkę w trakcie podróży – używaj zabezpieczających końcówek. Używaj nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Co pół roku zgłoś się do nas na wizytę kontrolną.
Jak często odwiedzać dentystę?
Co pół roku na wizytę kontrolną i za każdym razem, gdy zauważysz coś niepokojącego.
Jak mogę umówić się na wizytę?
Telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio w gabinecie.
Kiedy mogę zacząć jeść/pić po wizycie?
Jeśli nie miałeś podawanego znieczulenia – właściwie od razu. W innym wypadku możesz napić się niewielką ilość płynu, ale jeść powinieneś dopiero, gdy zejdzie znieczulenie. W innym wypadku jest to niebezpieczne – możesz uszkodzić sobie samemu język lub policzki. W wypadku wyrwania zęba – zobacz “co należy zrobić po usunięciu zęba”
Jakie są rodzaje wybielania i które jest najlepsze?
Proponujemy wybielanie zębów metodą domową i gabinetową. Czym różnią się od siebie te dwie metody? W metodzie gabinetowej używamy silniejszych środków wybielających, które muszą być aplikowane przez dentystę. W metodzie domowej przygotowujemy specjalną szynę (zakładaną przez pacjenta na noc), do której dodaje sie dobrane przez stomatologa środki wybielające, słabsze niż w wypadku metody gabinetowej. Metoda gabinetowa może być łączona z metodą domową.
Czym różni się piaskowanie nalotu od usuwania kamienia ultradźwiękami?
Usuwanie kamienia ultradźwiękami stosowane jest w wypadku, gdy kamień pokrywa dużą przestrzenie między zębami. Piaskowanie można zastosować jako uzupełnienie usuwania kamienia ultradźwiękami – gdy już największe partie kamienia zostaną ściągnięte ultradźwiękami, piaskowanie wzmocni efekt.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Tak, jeśli wybielasz zęby pod kontrolą dentysty, który wybierze najlepszą metodę, środki i ustali ilość zabiegów.
Czy wybielane są też plomby?
Na plomby wybielanie nie działa. Jeśli masz plomby w widocznym miejscu, w celu uzyskania estetycznego efektu, należy je wymienić na jaśniejsze. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem zabiegów wybielania konieczne jest uzupełnienie wszystkich ubytków oraz wyleczenie zębów. Wymiana plomb powinna odbyć się nie wcześniej, niż dwa tygodnie po ostatnim wybielaniu.
Czy usunięcie zęba boli?
Wszystko zależy od progu bólowego pacjenta i stanu zęba. W większości wypadków ekstrakcja zęba jest kompletnie bezbolesna – stosujemy znieczulenie miejscowe.
Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?
Usuwane są wyłącznie zęby, w wypadku których niemożliwe jest już podjęcie żadnego innego leczenia – np. kanałowego lub protetycznego. W każdym wypadku z osobna dentysta podejmuje decyzję o usunięciu zęba, która jest ostatecznością.
Co należy robić po usunięciu zęba?
Zanim zejdzie znieczulenie – nie jedz, ani nie pij. Dziąsło może jeszcze krwawić przez jakiś czas – dociskanie wacika do rany powinno pomóc. Przez kolejną dobę nie pij alkoholu, nie pal papierosów, unikaj sauny i solarium, unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego (jak ćwiczenia), unikaj płynów do płukania ust (chyba że dentysta wskazał inaczej), stosuj się do zaleceń stomatologa. Jeśli ból jest silny, możesz spożywać leki przeciwbólowe, przepisane przez stomatologa. Stosuj je zgodnie z zaleceniami.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, ma na celu leczenie nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Polega na usunięciu miazgi (w znieczuleniu) oraz uzupełnienie powstałej przestrzeni odpowiednim materiałem. Korzystamy z urządzenia Raypex, pozwalającego na precyzyjne określenie długości kanału, co powoduje jego dokładniejsze leczenie. Najpierw dentysta znieczula ząb, następnie otwiera go i usuwa miazgę. Następnie przygotowuje się kanał zębowy do wypełnienia, wypełnia i zamyka ząb.
Mam coś dziwnego na języku, czy dentysta mi pomoże?
Udanie się do dentysty jest bardzo dobrym pomysłem. Afty, opryszczki, zmiany na języku, na policzkach i dziąsłach można wyleczyć za pomocą lamp. Używa się jej w terapii termodynamicznej przeciwko różnego rodzaju mikroorganizmom, powodującym zmiany w jamie ustnej. Efekt terapii jest natychmiastowy. Dodatkowo jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych i uzależnień.
Czy dentysta pomoże mi przy poprawie wizualnej moich zębów?
Uśmiech w gabinecie dentystycznym można poprawić na kilka sposobów: przez wybielenie zębów, nałożenie licówek, piaskowanie nalotu nazębnego. Dentysta dobierze odpowiednie rozwiązanie do potrzeb pacjenta, jednak wszystkie zabiegi można wykonać w ciągu jednej wizyty i jednej sesji, część (jak licówki – naklejane na zęby płytki zmieniające tylko wygląd zębów) są odwracalne. Wszystkie są w zasadzie bezbolesne, całkowicie bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Jakie są rodzaje protez?
Wyróżniamy protezy ruchome i nieruchome. Ruchome czyli protezy akrylowe, nylonowe, szkieletowe (wyciągane przez pacjenta). Stałe (nieruchome): korony, mosty, mosty adhezyjne. Protezy mogą być całkowite i częściowe. Protezy całkowite wykonywane są przy bezzębiu, częściowe przy braku kilku zębów. Protezy natychmiastowe zakłada się zaraz po wyrwaniu zęba. Jest to proteza tymczasowa, aż do pełnego wygojenia się zębodołu.
Jak prawidłowo dbać o protezę?
Jeśli masz protezę ruchomą, wyjmuj ją na 6-8 godzin w ciągu doby. Dwa razy dziennie trzeba ją dokładnie umyć. Trzymaj ją w suchym, szczelnym pojemniku (woda tylko sprzyja rozwojowi bakterii), raz w tygodniu stosuj tabletki do dezynfekcji protezy. Pamiętaj też, że stosowanie kremów mocujących jest dobrym rozwiązaniem tylko na specjalne okazje – używane na co dzień mogą powodować dyskomfort i zaniki dziąsła.
Proteza, mostek czy implant?
Implant zastępuje tylko jeden, wyrwany ząb (przez zatopienie tytanowej śrubki w kości szczęki), mostek to stała proteza dla jednego lub kilku zębów (zbudowany z kilku połączonych koron, mocowanych na innych zębach), protezę ruchomą można wyjąć i zastępuje od kilku zębów do całego uzębienia. Tak naprawdę wszystko zależy od ubytków w uzębieniu i od wspólnej decyzji pacjenta oraz stomatologa.
Czy są jakieś przeciwwskazania do licówek?
Licówki, płytki naklejane na ząb, pozwalają na korektę jego kształtu i koloru. Potrafią kompletnie zmienić uśmiech: rozjaśnić go, optycznie wyrównać zęby i dodać pewności siebie. Wcześniej należy wyleczyć wszystkie ubytki w jamie ustnej, usunąć kamień nazębny i wybielić zęby. Licówki nie niosą ze sobą żadnych skutków ubocznych, jednak w kilku wypadkach należy rozważyć ich założenie: wada zgryzu, zgrzytanie zębami, zbyt małe zęby. Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych (jak przebyte choroby, choroby przewlekłe), chociaż oczywiście pacjent powinien być zdrowy w trakcie samego zabiegu.